|
29.02.2008, 00:14
Хто зацікавлений у дострокових виборах? Коментарі експертів
27 лютого Президент Віктор Ющенко заявив, що не бажає розпускати парламент, навіть якщо він не зможе зібратись на пленарні засідання протягом 30 днів . У зв’язку з цим «Центр досліджень політичних цінностей «АКСІА»» звернувся до політичних експертів з питанням: «Хто зацікавлений у дострокових виборах?»
Владимир ФЕСЕНКО (председатель правления Центра прикладных политических исследований «Пента»): „Я на этот вопрос отвечаю уже почти месяц. И ответ неизменен – среди ведущих политических игроков никто не заинтересован в досрочных выборах, включая и Президента. Блокирование Верховной Рады не связано с чьим-то желанием провести досрочные выборы. Это желание найти свои дивиденды, своя выгода от парламентского кризиса. Вот в этом, в той или иной мере, заинтересованы многие. Ищут свою выгоду практически все, а вот в роспуске парламента, еще раз повторюсь, никто не заинтересован. Президент тоже откровенно сказал, что он не заинтересован в этом. Есть много аргументов, которые подтверждают позицию Президента”. Олесь ДОНІЙ (голова Центру досліджень політичних цінностей «АКСІА»): „Ініціатори парламентської кризи зацікавлені не в перевиборах, а в непрацездатності Верховної Ради. Аналіз ситуації дозволяє стверджувати, що ініціаторами та натхненниками парламентської кризи є люди найближчого оточення Президента. Регіонали були лише інструментом для реалізації підступного плану дискредитації парламенту. Ті політики, що прагнуть максимальної концентрації влади у Президента, зацікавлені показати Верховну Раду та депутатів в найгіршому світлі. Тому спочатку постійно мусувалась тема привілеїв та недоторканності, а коли ця тема почала суспільству набридати, у Верховній Раді заблокували діяльність, створюючи депутатам імідж «народних нероб». Для цього використали регіоналів (частину «в темну», а частину за кулуарною домовленістю).
Голова Верховної Ради Арсеній Яценюк зізнався, що він свідомо не приходив на пленарні засідання і навіть не намагається відкрити сесію. Так як реально в нинішніх умовах оточення Президента ще не зацікавлено в перевиборах, то вся ця парламентська криза має на меті спочатку дискредитацію парламенту, а потім сподівання, що народ, втомлений від політичного хаосу, схилиться до президентського варіанту Конституції з посиленням президентських повноважень”.
Вадим КАРАСЬОВ (директор Інституту глобальних стратегій): „Ніхто. Не всіх можливо влаштовує нинішня ситуація, не всіх влаштовує статус меншості. Але гіршим варіантом є дострокові вибори. Щодо дострокових виборів у всіх політичних сил є повний консенсус – незацікавленість. А ось щодо переформатування коаліції, то тут коаліція – проти, а опозиція – за.
Страшилка дострокових виборів може бути примусовим стимулом для нового коаліційного шлюбу. Це стосується «Нашої України», яка на сьогодні більше за всіх боїться дострокових виборів. Але у своїй вчорашній заяві Президент допустив недієздатність парламенту, але не допустив дострокових виборів. Це означає, що він не виключає непрацюючого парламенту, але без його формально-юридичного розпуску. Парламент може саморозпуститися і бути в тому стані, в якому він сьогодні є, але офіційно його розпускати і призначати нову дату виборів Президент не має намірів. Можливо, такі наміри з`являться восени, коли стане більш очевидно чи вдалим чи невдалим буде новий пропрезидентський партійний проект і чи можлива акумуляція електоральних, політичних та адміністративних ресурсів для нової пропрезидентської партії”. Віктор НЕБОЖЕНКО (керівник соціологічної служби «Український барометр»): „ Не думаю, что кто-то заинтересован. Уже не раз говорил о том, что Партия регионов не готова к выборам, а БЮТ, подавив последние остатки сопротивления «Нашей Украины» в парламенте и перейдя на заключительный этап приватизационных процессов, конечно, не может отвлекаться на новую избирательную кампанию. Большие партии, которые контролируют ситуацию в парламенте, могут смело смотреть в будущее.
Другой вопрос, что бывают ситуации, когда никто не хотел, а это происходит. Заявления Ющенко о том, что у него нет желания распускать парламент никак не разряжают ситуацию, не делает ситуацию ясной. Даже если никто не заинтересован, общее негативное поведение всех фракций может привести к саморазвалу Верховной Рады, когда они в один прекрасный день сядут и примут решение о досрочных выборах. А Президенту придется только подчиниться”.
Михайло ПОГРЕБІНСЬКИЙ (директор Центру політичних досліджень і конфліктології): „Думаю, що ніхто не зацікавлений в дострокових виборах. Єдиний суб’єкт політики, який міг би бути не проти – Президент, але там є багато і мінусів. Він себе дискредитує. Адже Віктор Ющенко обіцяв, що розпуск парламенту стане вирішенням проблеми української політичної ситуації.
Решта політичних гравців категорично не зацікавлені, щоб сьогодні були вибори. Тимошенко має прем’єрське крісло, Парія регіонів не має шансів отримати більше місць в парламенті. Отже, серед парламентських політичних партій зацікавлених в нових виборах немає”.
Юрій ЯКИМЕНКО (директор політико-правових програм Українського Центру економічних і політичних досліджень ім. О. Разумкова): „Виходячи з того, що ініціатива блокування парламенту виходила від Партії регіонів і враховуючи слова Віктора Януковича про те, що вони бачать два шляхи розвитку подій – переформатування коаліції, або дострокові вибори, звичайно можна було б говорити про зацікавленість саме Партії регіонів. Але від початку блокування пройшов певний час і вони пересвідчились, що ці дії не є результативними, призводять до зменшення підтримки. Партія регіонів почала шукати вихід з цієї ситуації.
Президент теж не виступає зацікавленою стороною, хоча б тому що треба ратифікувати досягнуті домовленості по вступу України в СОТ. Можуть виникнути також протиріччя між певними нормами Конституції, хоча керівництво Міністерства юстиції вже підготувало обґрунтування для можливості припинення повноважень на підставі недієздатності.
Я вважаю, що зараз в кожній парламентській політичній силі присутні елементи, з одного боку, зацікавленості, а з іншого боку, незацікавленості. Навіть якщо говорити про БЮТ, то вразі припинення повноважень ВР, Тимошенко позбувається посади прем’єр-міністра. В чистому вигляді немає жодного зацікавленого суб’єкта. Всюди є баланс. Кінцеве рішення буде прийняте як сума цих балансів. Я вважаю, що цей парламент найближчим часом не буде розпущений”.
|