Нижче спогади очевидця про "подвиги" червоних партизан на окупованих німцями українських територіях під час "Великої Вітчизняної"
"Під час безладної і швидкої втечі на схід, а також внаслідок раптового оточення Миргородщини німецькими частинами на наших землях залишилося, за висловом того, хто їх породив, – Леніна, чимало "різної швалі". Перш за все це були в'язні, кілька тисяч яких так і не встигли перегнати через територію України в глибинку Росії для дармової праці. По лісах розповзлися оточенці – переважно люди різних національностей з Російської Федерації: татари, чуваші, мордвини. Їх виловлювали так звані райкомівці – підпільні обкоми діяли – і записували в червону партизанку. Якщо хтось відмовлявся, тихо, без пострілів карали "нагорло" – вішали.
...
У комендатурі працювала вродлива перекладачка-українка. Не з місцевих. Викликали селян, запитували їх, чому не здають сала. Кожен відповідав:
— Сала не здаю, бо нема. Але здам замість сала десяток яєць. Це відповідало німецькій податковій інструкції. Перекладачка доносила до вух німців:
— Для вас не здам ні сала, ні курей...
Селян били, знущались, садили в "холодну". Десь через півроку до Миргорода для роботи в редакції газети прибув з Буковини український перекладач з німецької на прізвище Тарушинський-Трушабка. Він випадково потрапив на один із таких допитів і був настільки вражений почутим перекладом, що йому й власну мову відібрало. Він не міг вимовити й слова. Він чув і бачив, як німці били чергову жертву. Зовсім безвинну.
Після допиту він розповів про все коменданту. Той наказав все перевірити. Незабаром слова немолодого буковинця підтвердились. Перекладачка виявилась комсомолкою, яку було залишено працювати в підпіллі. Працювати можна було і треба було для України. Але в ім'я чого і для чого необхідно було позбавляти життя українських селян, людей простих і щирих? Адже їх і так чимало винищила совєтська влада. Комсомолку через кілька днів повісили.
Поліцаї, які називали себе татарами, узбеками, мордвинами (оминали слово "росіянин"), ґвалтували наших дівчат, жінок, грабували людей.
Колишній секретар райкому організував невеличкий партизанський загін, який складався з політруків, двох енкаведистів, радистки і дівчини-розвідниці. Вони перерізали дроти, телефонні кабелі, убили у районі трьох німців. За ці їхні "подвиги" безневинні українці поплатилися головами. Німці хапали на вулицях перших-ліпших як заложників і з кожної сотні кожного п'ятого розстрілювали. Мій шкільний товариш був схоплений тричі, і тричі доля йому посміхалася. Він ні разу не став п'ятим – розстріляним. Німці спалили також троє сіл. Як бачимо, партизанські "подвиги" не варті були тих безневинних жертв. Особливо було жаль діточок, які живими згоряли в полум'ї фашистської помсти."
Олексій Воскобійник. Повість моїх літ.
kin.host22 /v1.html#v1_37