Голодомор визнали актом геноциду парламенти десяти країн, але в Україні масове винищення українців радянською владою на законодавчому рівні досі не визначено. Чи проголосує нинішня Верховна Рада за визнання Голодомору актом геноциду, і які правові наслідки цей закон матиме? Про це Бі-Бі-Сі запитало у директора Українського інституту національної пам’яті Ігоря Юхновського.
›››
22 жовтня виповнюється 443 роки від загибелі засновника першої Запорозької Січі на острові Хортиця, першого запорозького отамана, князя Дмитра Вишневецького. Після смерті він був під козацьким прізвиськом «Байда» оспіваний у народній пісні, що починається словами «В Царгороді на риночку ой, п’є Байда мед-горілочку».
›››
Дніпропетровськ, або Січеслав – як його називали за часів Української Народної Республіки, нині відомий як велике промислове місто, мегаполіс-мільйонник і мільйонер з десятками ресторанів, кафе, казино. Та, мабуть, це не те, чим місто могло б привабити вибагливих до вражень мандрівників, які шукають не виру життя, а тихих мальовничих острівців. Таким на карті мегаполісу є Старі Кодаки, що за 20 хвилин їзди від Дніпропетровська. Мало кому відомо, що замальовки для свої картини "Запорожці пишуть листа турецькому султану" Ілля Рєпін робив, зокрема, і в Старих Кодаках.
›››
У Німеччині цими днями відзначають 60-ту річницю Нюренберґського процесу, на якому засудили найбільших злочинців нацистського режиму. Цей процес, крім усього іншого, мав стати символічним закінченням тієї війни. Однак в Україні баталії навколо інтерпретації фактів та міфів щодо Нюренберґського процесу тривають і досі.
›››
4 жовтня у програмі «Перший відділ», що на 5 каналі, було показано фільм Федора Сидорука «Проблеми з орієнтацією». Присвячено його було зовнішній політиці України протягом 15 років незалежності. Знятий гостро, з болем, з жалем за втраченими можливостями та змарнованими роками, фільм не міг не зачіпати за живе.
›››
«Спільною платформою спілкування сіоністів і українських буржуазних націоналістів стала ненависть до Радянської влади», — писала газета «Радянська Україна» (сполучена посудина з московською пресою) у вересні 1971 року. Стаття називалася «Змова приречених». Сторінки тодішніх «українських» часописів рясніють заголовками і рубриками на кшталт «Факти проти сіоністів», «Зловісні промені синьо-білої зірки», «Провокаційна метушня сіоністів».
›››
...Суспільство не відчуває у влади діях отого всепроймаючого, усесильного, уседолаючого стрижня: все — в інтересах України, все — задля зміцнення української національної ідеї. Україна, її державне випростання — над усе!
›››
Цього дня 402 роки тому Самозванець, що видавав себе за царевича Дмитрія, вирушив у похід на Москву. Більшу частину його війська складали запорожці, селяни Чернігівщини та надвірні загони українських князів. Через 9 місяців це військо взяло Москву, і невдовзі Лжедмитрій І став першим московським імператором
›››
Цього дня 65 років тому частини Південно-Західного фронту і загони народного ополчення залишили третю й останню лінію оборони Києва та відступили на лівий берег Дніпра
›››
Безкомпромісне слово президента Світового Конгресу Українців Аскольда ЛОЗИНСЬКОГО на Четвертому Всесвітньому форумі українців справило ефект спалаху. Навіть Інтернет вибухнув пристрасною дискусією довкола питання: чи мають право закордонні українці давати нам поради?
›››