На головну На головну На головну
 
 
Google
Google
« Березень 2005 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Архів публікацій

 

1920x1440 | Переглядів: 813




[ Реклама ]
Реклама від "Порталу українця"
Запрошуємо до співпраці


 
 
 
 .. » Олесь Доній: опозиція як політична цінність
Держава, Політика, Суспільство (1355)   Історія, Філософія, Релігія (467)
Національна ідея, Мова, Народне (803)   Людина, Особистість (379)
Культура, Мистецтво (738)   Наука, Oсвіта (89)
Наші за кордоном (96)   Економіка, Бізнес (64)
Екологія, Здоров'я (111)   Техніка, Технології (35)


Олесь Доній: опозиція як політична цінність



Олесь Доній – керівник Центру досліджень політичних цінностей - узяв участь у "Ранковій каві" Української служби Бі-Бі-Сі.

Бі-Бі-Сі: Чи побачили ви у тенденціях нового партійного будівництва якійсь цінності, які варті досліджень?

О. Доній: Це питання не цінностей, а радше – формування сталої української політичної культури. На жаль, поки що серйозних змін не спостерігається. Бо коли йдеться про розбудову з боку переможців нової партії влади, то досі чомусь запозичуються найгірші традиції. З іншого боку, є й позитивний момент, а саме те, що нинішня влада нарешті позитивно стала оцінювати необхідність існування опозиції. Раніше, коли в парламенті голосували за призначення Юлії Тимошенко на посаду прем'єра, виникали песимістичні думки стосовно наявності такої, опозиційної, сили в державі.

Бі-Бі-Сі: До новоствореного Народного союзу “Наша Україна” увійшли далеко не всі партії-союзники президента Ющенка. Як з огляду на це буде змінюватися конфігурація провладних політичних сил?

О. Доній: У промові Ющенка на з'їзді “Нашої України” було згадано як про імовірних союзників блок Юлії Тимошенко і Народну партію Литвина, де тепер якраз і гуртуються конформістські сили бюрократії. Водночас не було згадано Соцпартію Мороза, хоча це була достатньо послідовна опозиційна сила. Складається враження, що хтось в оточенні Ющенка не проти того, щоби фактично відсунути соціалістів на якійсь опозиційні позиції.
Тут якраз дається взнаки запаморочення від успіхів у частини оточення Ющенка, які сприймають як своїх лише тих, хто хоче і може влитися в єдину партійну пропрезидентську структуру. Вони жорстко повелися з деякими найближчими партіями-союзниками. Можна також помітити, що до складу керівництва нової партії обрано 120 осіб, а ще 30 місць фактично зарезервували для трьох партій – ПРП, УНР та НРУ. Себто кожна з тих сил може розраховувати десь на 10 місць у керівництві “Нашої України” в разі, як вони таки увійдуть до неї. Це досить принизлива квота для таких старих структур, якими є Народний Рух України, Українська народна партія чи Реформи і порядок Пинзеника.
Себто ми бачимо досить жорсткий підхід переможців, які фактично вимагають капітуляції від найближчих союзників. Стосовно ж тих, хто стоїть трішечки далі – приміром, Соцпартії Мороза – ставлення є ще жорсткішим.

Бі-Бі-Сі: Олесю, наскільки символічним є те, що з'їзди “Народного союзу–Наша Україна” та Партії регіонів відбулися одночасно? Ви якось пророкували зміцнення в Україні тенденції до двопартійності. Чи можемо ми казати про ознаки посилення цієї – руйнівної, за вашими оцінками, - тенденції?

О. Доній: Сподіваюсь, що ні. Коли я писав статтю про двопартійність, то хотів привернути увагу до такої тенденції і показати її небезпеку. Те, що тенденція ця наявна, – безперечно. Але вона ще не стабілізована. І я особисто хотів би сподіватися, що у протистояння націонал-демократичної ідеї і ідеї, яка нині формалізується в ідеології Партії регіонів як ідеї федералістичної, мусить втрутитися якась третя сила. Якщо цього не станеться, то це буде проблемою для цілого державного устрою України.

Бі-Бі-Сі: Тобто є ризик того, що згадане вами протистояння двох партій розвиватиметься не за ідеологічними ознаками, а за культурологічними – як протистояння українокультурного та російськокультурного проектів?

О. Доній: Так, це є проблема. Тому що протистояння цих проектів означатиме, що Україна в перспективі – найближчий чи віддаленій – отримає два квазі-державних утворення на кшталт Лівобережного та Правобережного гетьманатів. Ми знаємо, до чого це тоді призвело цілу державу: спочатку до послаблення, а в подальшому – до розколу.

Бі-Бі-Сі: Ви згадали про запаморочення від успіхів у декого в оточенні Ющенка. Як цей чинник позначається на дотриманні новою владою таких декларованих цінностей як от відкритість, прозорість, демократичність тощо?

О. Доній: Щодо відкритості, то вона більш-менш наявна. Бо дійсно – те, що ми раніше не могли обговорювати через брак інформації, ми тепер бачимо і дискутуємо. Навіть проколи в діях чинної влади стають предметом обговорення якщо не для суспільства в цілому, то принаймні для експертного середовища.
Коли йдеться про декларовані цінності, то нагадаю, що президент Ющенко попервах зробив наголос на патріотизмі, моральності та професійності. Потім додав до цього відокремлення бізнесу від політики і неможливість для новопризначених чиновників керувати політичними структурами.
Як все це реалізується на практиці? Ну, згадаймо хоча б той факт, що вже упродовж місяця нова влада не може приборкати тих губернаторів і міністрів, які досі не хочуть здавати депутатські мандати. Це свідчить про грубе порушення конституції державними високопосадовцями. За таких умов, як може міністр вимагати від підлеглих не красти, якщо він сам першим порушує закон?
Стосовно відокремлення бізнесу від влади, то варто згадати хоча б міністра Євгена Червоненка про те, що він переписує свій бізнес на дружину. Наскільки це є серйозним запобіжником від корупції, - побачимо найближчим часом. Тим не менш, вже зараз те, у який спосіб нова влада дає собі раду з економічними проблемами, змушує замислитись - чи не прийдуть на зміну одним олігархам інші?
Щодо відокремлення новопризначених чиновників від керівництва політичними структурами, то ми бачимо, як сама влада грубо порушує цю вимогу. Прикладом є новостворювана партія “Наша Україна”, яка збирає в своєму керівництві багатьох таких чиновників.
Одним словом, - якщо пройтися по кожній тезі президента, то виникає запитання – чи не були ті тези лише рекламним заходом у передвиборчому процесі?

Бі-Бі-Сі: Олесю, повернімося до політичних цінностей, демонстрованих новою владою. Як, на вашу думку, пережила вона перший публічний скандал, пов'язаний з загрозою відставки міністра юстиції Романа Зварича?

О. Доній: Не знаю, чи то був перший скандал, бо за неповний місяць нова влада зазнала такої кількості політичних скандалів, що їх важко всіх перерахувати. Це вже стало проблемою. Мені здається, що нова влада, на жаль, не робить висновків з тих ексцесів і політичних скандалів, і щодня робить нові помилки. У будь-якій іншій країні кожен з таких скандалів вже міг би призвести до відставки уряду. Ми ж бачимо цілий сніговий вал помилок.
Мені дуже прикро констатувати те, що розчарування новою владою (яке, за нашими прогнозами, мало б відбуватися поступово) набуло швидкого поширення в експертному середовищі, зокрема поміж політологів та журналістів.

Бі-Бі-Сі: Але, може, в тих публічних скандалах є й якісь позитив, бо зрештою, на відміну від попередньої влади, нам принаймні вони стають відомі. Пригадуєте чутки про те, що Віктор Янукович застосовував фізичну силу стосовно деяких міністрів, але за межі чуток це не виходило через те, що попередній уряд не був таким відкритим...

О. Доній: Тут я з вами повністю погоджуюсь. Нові підходи і дійсно є наявними. Найбільшим же позитивом нової влади є фізична ротація еліт. Іноді потрібно просто змінити одних керівників на інших. При цьому, запропоновані підходи передбачають публічність. Інша річ, що нова влада виявилась не дуже готовою до такої публічності, і це також є фактом. Ми можемо у цьому зв'язку пригадати і такі ексцеси, як от з міністром культури Оксаною Білозір, яка рішуче попросила журналістів на вихід (під час відвідин кіностудії імені Довженка). Такого не дозволяли собі навіть попередні міністри, хіба що Кучма.

Бі-Бі-Сі: Чи вдалося новій владі вичавити кулуарність під час призначення тих чи інших посадовців? Як, скажімо, пояснити нещодавнє і для багатьох несподіване призначення Олександра Кірєєва на посаду керівника податкової адміністрації у той час, як під час обговорень най вірогіднішим кандидатом на цю посаду називали Миколу Катеринчука?

О. Доній: Тут ми можемо посміятися, тому що обговорення є насправді відкритим, а призначення залишилось втаємниченим. Можна провести аналогію з призначенням прем'єр-міністра, коли активно обговорювалися в пресі ті чи інші кандидати, а потім з'ясувалося, що існує таємний протокол між Ющенко і Тимошенко, який зафіксував обіцяння Віктора Ющенка призначити главою уряду саме Юлію Тимошенко.
Подібну ситуацію можна спостерігатися під час будь-якого призначення. Політики і експерти можуть сперечатися, співставляти чесноти кандидатів, але призначення від того може не залежати. Хто заносить папірець з остаточним рішенням на підпис президенту, я особисто не знаю. Як і за часів Кучми, це залишається таємницею.


Читати цю та інші публікації у своєму телефоні
на своєму сайті

Андрій | 08.03.2005, 18:20
Розділ: Держава, Політика, Суспільство


Є що сказати? Говори на форумі або додай коментар:


(за бажанням)
Введіть код:
This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)   



Інші коментарі

... ›››
Oleg Pk | 23.09.2011, 19:36

Дуже хотіся б мати адрес такого підприємства яке проводить роботи по установці карток на ліфти. ... ›››
Василь | 04.09.2011, 18:19

В це важко повірити, але, схоже, що В. Янукович теж нібито читав інтерв’ю Бондаренка, бо в трансльованій сьогодні святковій промові в палаці „Україна” говорив майже тими ж словами про Київську Русь як державу міст, як шановану колись країну. Принаймні, може,... ›››
Наталі | 23.08.2011, 17:49

Там іще є про маму пронизливий ліричний вірш-паліднром в розділі „ПАЛІНДРоскоші”. Починається рядком „І то сива нива – ви на висоті...”.Він давніший, написаний, коли ще мама була жива. І пам’ятаю, що Ліна Костенко ще десь у 2002 році прийшла на презентацію... ›››
Подільський | 20.08.2011, 17:43

На виставці в Українському домі на стенді видавництва "Ярославів Вал" можна придбати книжку Станіслава Бондаренка "Кирилиця київських вулиць" за ціною видавництва 27 грн. (у книгарнях дорожче) :))) До речі, сьогодні, 17-го серпня, о... ›››
Іванченко Ірина | 17.08.2011, 15:12

Інші публікації на цю тему

31.12.2014, 22:15 Українці з Естонії передали біженцям зі Сходу та Криму чотири вантажівки з одягом 25 грудня, до Івано-Франківська прибула вантажівка з гуманітарною...
10.12.2014, 13:56 Григорій Штонь: “Чи для Бога все ясно щодо майбутнього не одної лише України” Наш співрозмовник – видатний український письменник і вчений-мовознавець,...
20.02.2014, 22:59 Українці Польщі єдині із своїми побратимами Ми, громадяни Польщі українського походження, не можемо бути байдужими до...
13.02.2014, 10:16 Народ проти імператора: Про право народу на повстання Не до аналізів, здається, зараз – події останніх місяців захопили нас...
03.10.2013, 08:26 Ідеш до Європи? - Візьми з собою вудку! Ми «вимагаємо». А треба «створювати». Вимагати – означає визнавати систему....
18.08.2013, 14:24 Новітні методи війни Штучно провоковані "вкрай недружні" заяви російськихочільників відносно...
05.08.2013, 14:33 Покоління неоплаченої жертви? До особистої жертви українців завжди змушує обставина крайності, коли...
31.07.2013, 09:55 Чи потрібний нам інший (двопалатний) парламент? Ніколи не буде ефективною влада, яка сама себе контролює. Тому функції ...
27.07.2013, 18:12 Віктор Грабоський: Вириваймося з мороку! Письменник Віктор Грабовський впродовж творчого життя поступово набував...
22.05.2013, 21:53 Михайло Сидоржевський: «Ми приходимо в світ для Добра і Любові» Наш гість – поет і прозаїк Михайло Сидоржевський. Голова Київської...
Більше

 
Завантаження...

Стрічки публікацій   Мобільна версія сайту: PDA/WAP
Наш інформер на вашому сайті
 

  Умови використання та цитування матеріалів сайту
  Авторські права
  Застереження
© AnViSer 2004-2013.  Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних банерів, які надає банерообмінна мережа
Hosting by hostBe.net