На головну На головну На головну
 
 
Google
Google
« Квiтень 2006 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Архів публікацій

 

640x480 | Переглядів: 1689
Моя хата з найкращого краю[ Реклама ]
Реклама від "Порталу українця"
Запрошуємо до співпраці


 
 
 
 .. » Продаж та оренда замків і фортець України. Повернення до життя?
Держава, Політика, Суспільство (1355)   Історія, Філософія, Релігія (467)
Національна ідея, Мова, Народне (803)   Людина, Особистість (379)
Культура, Мистецтво (738)   Наука, Oсвіта (89)
Наші за кордоном (96)   Економіка, Бізнес (64)
Екологія, Здоров'я (111)   Техніка, Технології (35)


Продаж та оренда замків і фортець України. Повернення до життя?


Автор: Надія Степула
Джерело: Радіо "Свобода"
Коментарі (1)


Фортеця Меджибіж Символами давнього щастя, знаками невимовної любові та нездоланної ненависті, спогадами про світи проминулі та просто пам’ятними віхами історії стоять на українській землі замки і фортеці. А також – руїни замків, сліди нетлінних колись величних споруд.

Як житиме далі у віках ця безцінна культурна й історична спадщина? Які сучасні шляхи повернення до життя цих споруд?

Понад дві сотні замків присутні на українських просторах сьогодні в достатньо пристойному стані. Хоч більше, ніж половина з них все ж потребує негайної реставрації. Окрім того, є ще сотні споруд, які становлять культурну та історичну вартість, проте перебувають у вкрай жалюгідному стані. Їх, по суті, слід відтворювати буквально за фрагментами. Використовуючи давні світлини, малюнки сучасників, креслення та інші документи з архівів. Ентузіастів безкорисливої реставрації подібних споруд надто мало, щоб не сказати – взагалі нема. Коли інші країни давно мають приклади меценатського підходу до такого оновлення давнини, то в Україні про це поки що доводиться тільки мріяти.

Проте безжальний час руйнує вже й те, що само собою збереглося у вирах історичних перемін. І треба з тим щось робити. У держави коштів на реставрацію всіх історичних споруд нема, що й не дивно. Один зі способів збереження замкових комплексів - їх музеєфікація - складний і теж коштовний процес – загалом ситуації не рятує.

Тому актуальною в усіх вимірах виглядає ініціатива Президента України Віктора Ющенка, озвучена ним під час недавнього – у березні цього року - відвідання древнього Тернополя та живописних середньовічних місточок Тернопілля.
“Ми повинні взяти на себе обов’язок – зберегти ті пам’ятники, які в нас є”, - сказав тоді Глава держави. І додав, що позитивно ставиться до ідеї передавати у приватну власність замки та палаци з метою їх ефективного відновлення та збереження. Співпрацю з недержавними структурами, приватними і громадськими організаціями Президент означив як одне з конкретних завдань державної політики 2006 року. Присутнім представникам органів центральної та місцевої влади було доручено за кілька тижнів опрацювати програму дій на 2006-2007 роки, спрямовану на розв’язання нагальних завдань щодо збереження і реставрації пам’ятників культури, архітектури, історії.

Ініціатива підхоплена.

Як відбувається розвиток проблеми, у яких вимірах?

Радник міністра культури і туризму - Броніслав Омецинський на днях висловив думку, що міністерству вже відомо семеро людей, готових взяти в концесію або приватизувати той чи інший замок. При цьому пан Омецинський наголосив, що “Сьогодні немає нормативно-правової бази для національного та іноземного інвестора...”.

Ймовірно, що три унікальні замки Львівщини –Олеський, Золочівський і Підгорецький, які складають Золоте кільце, перейдуть у підпорядкування міністерства культури та туризму. Листи із таким проханням від місцевої влади уже подані на розгляд урядовців. Ще один замок - у Свіржі, який теж належить до унікальних пам’яток архітектури і є перлиною регіону, віддадуть в оренду приватним особам. Наразі невідома і доля палацу Потоцьких у Львові.

Дізнавалась подробиці майбутнього історичних пам’яток Львівщини та розгортає виміри теми журналістка зі Львова – Галя Терещук:

Допоки в Україні розмірковують на тему замків, вони просто руйнуються і з”їдають десятки тисяч гривень із бюджету. Натомість цілком поруч, у сусідній Польщі, питання збереження старовинних замків давно вирішене. – Більшість із них перебувають в приватній власності. Будь-яке найменше нищення пам’ятника архітектури для власника означає – позбавлення майна. Неподалік Львова, у маленькому містечку Перемишль в мальовничому куточку розташований Красічинський замок. Тут – музейні експонати, готель, конференц-зал, неймовірний старий парк, атракції для відвідувачів – і лицарські турніри, і стріляння з арбалетів, денні та нічні екскурсії. У пивницях можна зустріти і поспілкуватися із духами колишніх мешканців замку. Уїкенд у Красічинському замку – не з дешевих. Але й частими відвідувачами є саме українці. Адже альтернативи такого відпочинку, скажімо, на Львівщині, де діють два замки - Золочівський і Олеський – немає. Зеновій Мазурик, голова європейської музейної Ради, зауважив: навіть немає ініціативи створювати якусь інфраструктуру. Цими днями в Міністерство культури та туризму обласна адміністрація передала лист, з проханням про передачу трьох замків і безпосереднє підпорядкування їх під фінансування із державного бюджету. Це сприятиме відновленню замків – кажуть фахівці. Але, за словами пана Зеновія, цього аж ніяк не достатньо. Не можна відреставрувати замки і зробити їх цвинтарями мистецьких творів. – Замки мають жити для людей, - говорить Зеновій Мазурик: “Олеський замок, крім того, як він використовується зараз, - треба робити там інфраструктуру, бо він вже не в стані пропускати ту кількість людей, які приїжджають. А вони приїжджають, і чекають – чергами. За той час людям можна щось інше показати. Вони можуть це довкілля вивчити. Це могло би і приносити прибуток. Це є інший організаційно-правовий статус цього замку.”

Ще один замок – Свіржський – місцева влада має намір передати в оренду на 50 років. Цей замок є найбільш інвестиційно привабливим серед усіх замків області. Він у найкращому стані. Претендентів на оренду є троє – повідомив голова обладміністрації Петро Олійник, який каже “Не дай Бог, допустити, щоб зі Свіржа зробили те, що зробили біля пам’ятника Міцкевича, побудувавши “чемодани”, які називають “Укрсоцбанк”...- в історичному центрі Львова”.

Наразі в українському суспільстві, на відміну від польського, відсутня відповідальність за збереження безцінних пам’яток культури. Немає цього і серед заможних українців, які готові купити перлини архітектури.

Питання про можливість тривалої оренди чи приватизації замків в Україні постає справді гостро – в силу передусім відсутності законодавчої бази. Але до обговорення проблеми долучаються і фахівці, і широкі кола небайдужих.

Відомий художник і письменник Юрій Логвин висловив колегою своє ставлення до питань збереження і відновлення старожитностей:

Чи є достатня кількість археологів, які будуть найняті тими людьми, які візьмуть в оренду всі ці місцевості, де є ці замки, чи були колись замки, - чи зможуть вони своєчасно дослідити...

Добре. Людина бере в оренду. Але, справа в тому, що ми сьогодні не маємо справжнього архітектурно-археологічного реєстру замків України. Досліджень ніде немає. В одних місцях ми маємо Кам’янець-Подільську прекрасну стару фортецю, яка є музеєм-заповідником. Ми маємо вже відреставрований більш-менш Хотинський замок на правобережжі Дністра. Але, наприклад, в Кременці, там лишилася одна чи дві стіни від колишньої вежі того замку. Якщо навіть на якихось тих руїнах почнуть зводити всі ті замки. Це що – реконструкція, реставрація, консервація? Як це зрозуміти? Всяке втручання в історичний ґрунт без вивчення, без фіксації – це абсолютне нищення і вандалізм. Прикладом найяскравішим цього є остаточне знищення Золотих воріт в Києві. Якщо сьогодні давати в оренду на 49 років замки, які в різному стані збереження...

Треба досліджувати і консервувати. А будувати, добудовувати – це буде новобуд, це будуть павільйони, і будуть вони виражати тільки рівень компетентності тих людей, які будуть за це братись.


Сьогодні на ринку європейської нерухомості серед пропозицій – десятки замків. Серед перлин є такі, що вимагають не просто реставрації, а – особливого мистецького оновлення, яке потребує значиних коштів. Та і в такому вигляді замки розпродуються – є попит. Ціни від кількох мільйонів євро до кількох десятків мільйонів. Наприклад, цитадель 13 століття в передмісті Зальцбурга пропонується за 20 мільйонів. Унікальну італійську віллу в замковому стилі 17 століття можна придбати за 4 з половиною мільйона євро. Реформи у податковій системі, що стосувалися податків на маєтки і відбулися в європейських країнах ще кількадесят літ тому, спричинилися до того, що багато хто з аристократів або змушений був продати свій маєток, або перетворити його на музей, готель чи місце корпоративного відпочинку.

Наскільки можливий для засвоєння в Україні досвід Європи?
Які особливості української майбутньої приватизації замків?
Про це розмірковує кандидат філософських наук, заступник головного редактора журналу “Сучасність” Сергій Грабовський.

У Європі чимала кількість середньовічних та новочасних замків перебуває у приватних руках. Частина власників – нащадки старої аристократії, прямі чи не дуже (все ж таки війни та революції буяли впродовж кількох століть). Ще частина – нувориші. Точніше, в абсолютній більшості, колишні нувориші. Та публіка, котра впродовж минулого століття заробила гроші – чи то банковою справою, чи акторською, чи виноробною – і вклала їх у замкові споруди. А разом із будівлями та стінами здобула зразок для наслідування – аристократизм поведінки та духу. Наразі чимало європейських замків, хоча й перебувають у приватній власності, відкриті для відвідин. Господарі нерідко самі розповідають публіці про минуле своїх успадкованих, а чи й куплених помість, про справи того чи іншого шляхетного роду. І це зрозуміло: таким чином вони й самі долучаються до Великої історії в очах відвідувачів, а на додачу – екскурсії зазвичай платні – поповнюють свій бюджет.

А як буде в Україні, якщо значна частина замків перейде у приватні руки? Ясна річ, матеріальна сторона справи виграє, будівлі та стіни будуть реставровані. Та чи зуміють і чи захочуть власники-нувориші зберігати дух лицарської старовини, чи прагнутимуть вони зробити свою власність складовою не просто бізнесово-розважальної, але й культурно-історичної інфраструктури країни? Адже не таємниця, що на теренах України аристократичні традиції впродовж ХХ століття практично повністю винищені разом із їхніми носіями, тому живого взірця для наслідування гідних уваги справ перед очима нувориші не мають. Щодо поодиноких дивом уцілілих представників шляхетських родів, котрі також можуть фігурувати серед власників українських замків, то чи зроблять вони погоду? І чи не розгубили вони у вирах історичних подій шляхетність духу та поведінки?
Іншими словами, приватизація замкових споруд в Україні викликає дуже багато запитань. Бо ж практичний досвід уже показав, що певні реформи, які мають позитивний наслідок у Чехії чи Польщі, на українських теренах виливаються у щось геть незрозуміле. Водночас нема сумнівів, що тотальна державна власність на замки України матиме наслідком остаточну руйнацію більшості цих замків. То ж де вихід?


Запитань про те, “де ж вихід” і подібних дуже багато. Поки що відповідей немає, їх треба шукати всім разом – і державі, і бізнесменам, інвесторам і ентузіастам. Всім. Адже українські замки і фортеці – то не тільки мовчазні свідки історичних подій і культурних “ціх”, як сказав би Іван Франко. За товщами стін і бійницями іноді ховається ще безліч таємниць. Десь у підвалах є замуровані скарби. Десь углибині румовищ має бути захована у віках бібліотека Ярослава Мудрого. Цінні полотна художників минулих епох часом лежать запилюжені на горищах старовинних палаців.... А найголовніше – що за кожним каменем, не зрушеним історичними та природними катаклізмами, дихає та історія, та культура, без якої нинішнє та майбутнє життя України може багато втратити. Бо стіни та мури ховають у собі пам’ять. – Пам’ять, котра може бути єдиним ключем, що відмикає вічність.


Читати цю та інші публікації у своєму телефоні
на своєму сайтіЄ що сказати? Говори на форумі або додай коментар:


(за бажанням)
Введіть код:
This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)   Інші коментарі

... ›››
Oleg Pk | 23.09.2011, 19:36

Дуже хотіся б мати адрес такого підприємства яке проводить роботи по установці карток на ліфти. ... ›››
Василь | 04.09.2011, 18:19

В це важко повірити, але, схоже, що В. Янукович теж нібито читав інтерв’ю Бондаренка, бо в трансльованій сьогодні святковій промові в палаці „Україна” говорив майже тими ж словами про Київську Русь як державу міст, як шановану колись країну. Принаймні, може,... ›››
Наталі | 23.08.2011, 17:49

Там іще є про маму пронизливий ліричний вірш-паліднром в розділі „ПАЛІНДРоскоші”. Починається рядком „І то сива нива – ви на висоті...”.Він давніший, написаний, коли ще мама була жива. І пам’ятаю, що Ліна Костенко ще десь у 2002 році прийшла на презентацію... ›››
Подільський | 20.08.2011, 17:43

На виставці в Українському домі на стенді видавництва "Ярославів Вал" можна придбати книжку Станіслава Бондаренка "Кирилиця київських вулиць" за ціною видавництва 27 грн. (у книгарнях дорожче) :))) До речі, сьогодні, 17-го серпня, о... ›››
Іванченко Ірина | 17.08.2011, 15:12

Інші публікації на цю тему

10.12.2014, 13:56 Григорій Штонь: “Чи для Бога все ясно щодо майбутнього не одної лише України” Наш співрозмовник – видатний український письменник і вчений-мовознавець,...
25.09.2014, 18:25 «Kozak System»: «Ми є миротворцями» В польському місті Лігниці відгреміло українське свято. Це подія, що...
12.01.2014, 00:26 Богдан Жолдак: “Україна найбагатша на таланти і найбідніша на їхню реалізацію” Наш співрозмовник Богдан Жолдак -- прозаїк, драматург, кіносценарист,...
14.12.2013, 21:31 Музична програма Євромайдану на неділю 15.12 Орієнтовна музична супер-програма Євромайдану на завтра, 15 грудня, неділя:...
02.12.2013, 00:15 Дует «Світязь» - музичні терапевти Заслужені артисти України Дмитро Гершензон і Анатолій Говорадло є...
28.10.2013, 23:34 Євген Ковтонюк: «Заради шедеврів я скрізь суну носа» Наш гість Євген Ковтонюк цікавий багатьма гранями – як мандрівник,...
27.09.2013, 23:21 Анатолій Зборовський: «Я вивчаю портрет народу» Наш гість – Анатолій Зборовський, історик і краєзнавець, директор...
17.09.2013, 22:37 Зустріч з письменником Володимиром Коскіним 25 вересня в Будинку письменників (Банкова, 2) об’єднання пригодників та...
08.09.2013, 16:10 Як магнату «роздягтися» й долучитись? Це ж треба: мільярдер із якогось переляку запрошує поета на освячення...
01.09.2013, 15:18 Володимир Базилевський: "Куди не кинь, підстеріга чужизна..." Поет, критик, есеїст, публіцист Володимир Базилевський розчинився у...
Більше

 
Завантаження...

Стрічки публікацій   Мобільна версія сайту: PDA/WAP
Наш інформер на вашому сайті
 

  Умови використання та цитування матеріалів сайту
  Авторські права
  Застереження
© AnViSer 2004-2013.  Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних банерів, які надає банерообмінна мережа
Hosting by hostBe.net