Коли 20-річний студент університету Коля Зеров у 1910 році блискуче переклав оду Горація «До Левконої», майбутнє юнака здавалось ясно визначеним. Його, без сумніву, чекала блискуча професорська кар’єра. Та вже у 1918 році, коли Зеров надрукував свій переклад, ніхто б не наважився заглянути навіть у найближчі дні. Революція і громадянська війна встановили свої закони... Своє літочислення.
›››
Дуже багато говорено про радянсько-німецький договір про ненапад, знаний як пакт Молотова-Ріббентропа. Той відкрив шлюзи Другої світової війни і знаменував домовленість про поділ Європи. Але значно менш відомою є інша угода, також підписана Молотовим і Рібентропом, через місяць з невеликим після першої, 28 вересня 1939 року, яка офіційно звалася Німецько-Радянською угодою про дружбу і кордон між СРСР і Німеччиною. Це була ще більш цинічна угода, аніж перша.
›››
Пацифікація або умиротворення. Це слово позначає акцію, розпочату у вересні 1930 року, 75 років тому, польською владою на Галичині та Волині. Це надзвичайно сумна сторінка польсько-українських стосунків... Й офіційної оцінки вона ще не одержала. Власне, відсутня й спільна оцінка цієї сторінки інтелектуалами з двох боків.
›››
Чим можна пояснити феномен використання словосполучення НА УКРАИНЕ, а не В УКРАИНЕ. Наведено міфи та коментарі до них. Автор нікого не намагається вчити. Він лише висловлює свої думки та пропонує свої аргументи.
›››
Упродовж майже двох століть вона була провідним університетом православного світу і культурним центром, звідки поширювалися Україною європейські цінності. Чи пам’ятають кияни, хто заснував Києво-Могилянську академію?
›››
Про українського козацького діяча, соратника гетьмана Івана Мазепи Пилипа Орлика згадують доволі часто, зокрема у зв’язку з “Конституцією прав і вольностей Війська Запорозького” 1710 року, яку нерідко називають першою українською конституцією. Про Пилипа Орлика не забув і Президент України під час свого візиту до Франції.
›››
“Країна Інкогніта” на "Радіо Свобода". Українська військова організація. Цей термін, нині відомий, мабуть, фаховим історикам, та частині жителів Західної України. Тим часом ідеться про організацію, яка зіграла величезну роль в історії всієї України. Власне, чи існувала б сьогодні незалежна Україна, якби 85 років тому не була створена Українська військова організація? Але однозначно оцінити УВО важко і сьогодні.
›››
Чимало дослідників (і не тільки сучасних) порівнювали вплив Богдана Хмельницького на політичну ситуацію в Старому Світі з тим же Олівером Кромвелем, вождем Англійської революції й протектором Англії. Француз П’єр Шевальє в передмові до «Історії війни козаків проти Польщі» відзначив, що в його книзі читачі знайдуть «образ мужа, який для того, щоб піднятися над іншими, приводить у рух величезний механізм і наводить жах на королівство (Річ Посполиту), якого ні всі могутні держави християнського світу, ні навіть могутня імперія турків не змогли похитнути.
›››
Можливо не всі знають, що українська мова багата на лайку... То це не значить, що вона не багато на неї. Ось дуже-дуже мала частина для тих, хто прагне попоўнити запас. Обруште шквал незрозумілих вашим русифікованим опонентам укрїнських лайливих сліў, і вони на таке не знатимуть просто що сказати - і лайка буде на вашу користь... :) Це- далеко не все (бо усе відразу не запам'ятяєш) Далі буде...
›››
Від частого повторення брехня не стає правдою, однак все більше тих, хто не вміє чи не бажає логічно мислити, проявляють готовність повірити в неї. Спрацьовує не логіка, спрацьовує стереотип мислення. "Коли українські молоді письменники змужніють, то вони доведуть, що московська мова є лише дикунською говіркою, порівнюючи її до мови української. Коли вони повитягають з московської мови все українське, то найзапекліший московський шовініст буде змушений визнати жалюгідне убозтво і нижчість московської говірки супроти української мови”. (Григорій Квітка-Основ’яненко, Лист до А.Красовського 28.ХІІ.1841)
›››