Чим відрізняється влада московська від влади київської (учорашньої й сьогоднішньої також)? Московська влада заявляє, що її «головні життєві інтереси» «зосереджені на всій території СНД», що «захист прав» росіян («русскіх») «становить основу національної безпеки» Російської держави. Українська ж влада до подібного сентименталізму ніколи не опускалася й, схоже, навіть не помишляє опускатися.
›››
Ми, українці, чомусь соромимося нашої мови, не хочемо розмовляти нею, образно кажучи, відмовляємось від повітря і води. Парадокс? Так, але тільки на перший погляд. Корені цього стану речей - в нашій історії, у роках поневолення, геноциду, цькування Української нації з боку численних загарбників, зайд, шахраїв і злодіїв, що триває подеколи й досі.
›››
Заголовком статті послужило висловлювання Лесі Українки (1896 р.) з її відкритого листа до французьких поетів: “Ганьба вільним поетам, що перед чужинцями дзвонять ланцюгами добровільно накладених кайданів. Неволя ще огидніша, коли вона добровільна”. Прикро, що слова про духовне рабство, написані поетесою більше 100 років тому, є для нас, українців, актуальні й донині. За їхньою актуальністю стоїть загроза українському державному механізмові й вільному розвиткові української нації. Адже вчорашня чи сьогоднішня орієнтація на Москву лівих та інших недержавницьких сил далі таїть небезпеку для Української держави.
›››
На перший погляд таке твердження може викликати у декого думки, що йдеться про якогось запеклого націоналіста, або провокатора, але, коли трохи самі помізкуєте, то переконаєтесь, що це твердження не тільки правдиве, але й цілковито об'єктивне.
›››
Після загибелі Романа Шухевича Головний Командир УПА Василь Кук посідає визначне місце в історії української визвольної боротьби та має, мабуть, найдовший стаж підпільної роботи серед діячів ОУН. Розмова "Львівської газети" з Василем Куком, останнім Головним Командиром УПА, ученим-істориком...
›››
Однією з найзначніших подій цього тижня в українській історії було зруйнування Запорозької Січі царським військом 8 травня 1709 року. Ця акція стала відповіддю російського царя Петра Першого на перехід запорожців на бік гетьмана Івана Мазепи.
›››
Вже стало традицією напередодні та під час відзначення 9 травня згадувати про Українську Повстанську Армію, необхідність її державного визнання. Не став винятком і цей рік. Правда, цьогорічні заяви щодо відновлення справедливості стосовно ветеранів ОУН і УПА прозвучали у дещо новому ракурсі.
›››
Автор цих рядків належить, либонь, уже до другого повоєнного покоління, з'явленого на світ Божий у розпал хрущовської «відлиги». А проте війна й для цього покоління залишалася центральною темою. Мої однолітки виховувалися на книжках і фільмах про війну, завмерши, слухали розповіді колишніх фронтовиків (тоді ще часто сорокарічних), гралися у «наших» і «німців». І вже тоді, по несповна двадцяти роках після перемоги, виразно існували різні правди однієї війни.
›››
Ця стаття є спробою подивитися на мову з точки зору холодної прагматики політичного розрахунку, що може виявитися переконливішим за патетичні заклики ура-патріотів.
›››
Однією з найзначніших подій цього тижня в українській історії було закріпачення селян Лівобережної України та Слобожанщини указом російської імператриці Катерини ІІ від 3 травня 1783 року. Ця акція стала завершальним етапом процесу поглинання Гетьманщини Російською імперією.
›››